В.А. Малішевська

СЛОВО ПРО ВЧИТЕЛЯ

Малішевська Вікторія Антонівна - корифей науки

Професор Макар Б.Г

Щиро вірю в те, що нічого випадкового в житті не буває і люди по життю зустрічаються теж не випадково. Поступивши в аспірантуру на кафедру анатомії людини, мені випало велике щастя познайомитися з професором, завідувачем кафедри Малішевською Вікторією Антонівною. Як науковий керівник вона втілювала в собі вимогливого вчителя і разом з тим справжню материнську турботу. Саме вона відкрила для мене новий світ наукового пошуку на теренах фундаментальних дисциплін. Вікторія Антонівна допомагала мені у важкі хвилини проблем моєї родини і назавжди залишилась головним наставником в моєму житті. 

Від того часу, як я став її учнем, вона справляла на мене враження дуже доброзичливої людини, яка завжди була готова прийти на допомогу. За довгі роки, спілкуючись з Вікторією Антонівною, я дійшов до висновку, що її інтелігентність, порядність, людяність – не якась награна риса характеру, а просто притаманна їй від народження, внутрішня потреба – творити людям добро. На мій погляд, це взірець, якою повинна бути Людина. Я особисто мав нагоду неодноразово бути свідком як студенти, чи сторонні люди звертались за допомогою до шанованого професора. І, як правило, вони отримували допомогу і мудру пораду. Особливу увагу вона приділяла навчально-допоміжному персоналу – знаючи їх проблеми, вона завжди знаходила спосіб будь-чим допомогти у скрутну хвилину життя. 

Вікторія Антонівна була чудовою жінкою з чарівною посмішкою, відкритим серцем, з вірою у світле майбутнє.Талановитий організатор, відомий вчений, педагог з глибокою культурою та інтелігентністю – якості, які викликали величезну повагу і які вона з любов’ю передавала своїм учням. 

Наукову роботу вона тісно пов’язувала з педагогічною. Її глибокі за змістом і художньою формою лекції користувалися значною популярністю, а практичні заняття викликали велику зацікавленість і бажання студентів оволодіти важливим розділом медичної науки. 

Незважаючи на велику зайнятість, вона залишалася завжди чуйною, уважною колегою, турботливим вчителем і вихователем. Не звертаючи уваги на титули та звання, вона вражала молодь своєю демократичністю: спілкувалася зі студентами як з рівними, з справжньою і щирою повагою до кожного. 

Її організаторські здібності, ентузіазм, енергія і оперативність відобразилися глибокою повагою і шаною серед професорсько-викладацького складу інституту.

Доцент Лойтра А.О.

Завжди з вдячністю згадую професора Вікторію Антонівну Малішевську, яка опікувалася моїм становленням як у науковому так і педагогічному плані. Навчаючись в аспірантурі при кафедрі анатомії людини, я відвідував її лекції та практичні заняття, з яких набирався досвіду логічного і послідовного викладання анатомічних знань, демократичного та поважного ставлення до студентів і колег. Спілкування з Вікторією Антонівною стимулювало до розширення знань не тільки з анатомії та ембріології, а й більш широких морфологічних та еволюційних поглядів. 

Продовжуючи традиції ембріональних досліджень, започаткованих професором М.Г. Туркевичем, Вікторія Антонівна сприяла зростанню вчених-ембріологів в Україні, будучи керівником багаточисельних кандидатських та докторських дисертацій. 

У своїх інтересах Вікторія Антонівна не обмежувалася тільки професійною діяльністю. У сферу її інтересів входили новини літератури та музики, про що завжди з нею було приємно поспілкуватись, так як вона часто мала свій оригінальний погляд на хід речей. Життєрадісне, почуття гумору , глибокі знання робили спілкування з нею простим, доброзичливим, інформаційним.

Доцент Марчук Ф.Д.

Морфологічні дослідження професора В.А. Малішевської відіграли значну роль у розвитку анатомічної думки. Вихованка відомого анатома Р.Д. Синельникова, засновника макро-мікроскопії анатомії, вона продовжувала та творчо розвивала цей прогресивний напрямок у морфології. Вагомий інтерес представляють роботи професора В.А. Малишевської „Про ембріологію легень людини та тварин ” виконані під керівництвом видатного ембріолога професора М.Г. Туркевича. Чималу наукову та практичну цінність представляють дані про варіантну анатомію легень людини. Скрупульозно виконані професором В.А. Малішевською корозійні препарати легень та тварин є унікальним надбанням і нині становлять гордість колекції музейних препаратів кафедри, це свідчення особливої любові до наукових досліджень. 

Професор В.А. Малішевська була не тільки відомим анатомом-ембріологом, але прекрасним педагогом. Її лекції по анатомії привертали увагу високою науковою ерудицією, яснісню думки, глибиною змісту, логічною послідовністю. Вона широко використовувала дані сучасної наукової літератури та багату колекцію анатомічних препаратів кафедри. Професор В.А. Малішевська вчила студентів найважливішому – вмінню самостійно мислити, критично оцінювати свої спостереження. 

Виключна прямота та працьовитість, високо розвинуте почуття обов’язку, вимогливість до себе та інших, доброта, чуйність – основні риси професора В.А. Малішевської – людини і вченого, прекрасного анатома- ембріолога.